Tissot Flamingo Mother of Pearl White Dial Black Leather Strap Watch For Women - T094.210.26.111.00
Gold PVD stainless steel case with a black leather strap. Fixed gold PVD bezel. White mother of pearl dial with gold-tone hands and index hour markers. Dial Type: Analog. Date display above the 6 o'clock position. ETA caliber F03.111 quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Solid case back. Case size: 26 mm. Case thickness: 6.35 mm. Round case shape. Fold over clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, hour, minute, second. Dress watch style. Watch label: Swiss Made. Tissot Flamingo Mother of Pearl Dial Ladies Watch T094.210.26.111.00.
GENDER
Women
WATER RESISTANCE
Water-resistant up to a pressure of 5 bar (50 m / 165 ft)
DIMENSIONS
30 mm
CASE MATERIAL
316L stainless steel case with yellow gold PVD coating
DIAL COLOUR
white mother-of-pearl
INDEX MARKERS
indexes
MECHANISM
Swiss quartz
BRACELET MATERIAL
Black Leather strap with butterfly clasp
FUNCTIONALITY
eol (battery end-of-life indicator)
Brand, Seller, or Collection Name Tissot
Model number T094.210.26.111
Part Number T094.210.26.111
Item Shape Round
Dial window material type Sapphire Crystal
Display Type Analog
Clasp Deployment Clasp
Case material Stainless Steel
Case diameter 26 millimeters
Band Material Leather
Band Color Black
Dial color White
Movement Quartz
Water resistant depth 50 Meters
-65%
Description
GENDER
Women
WATER RESISTANCE
DIMENSIONS
30 mm