Tissot T Race Cycling Chronograph Black Dial Black Rubber Strap Watch For Men - T111.417.37.441.07
Black dial enhanced by luminous rose gold-tone hands. Black and Rose Gold PVD stainless steel case with a black silicone band. Quartz movement. 100 meters / 330 feet water resistance. Fixed bezel. Scratch Resistant Sapphire crystal. Solid caseback. Tang clasp. Pull / Push crown. Case size 44.5 mm x 11.4 mm. Band 18 mm x long. Tissot T111.417.37.441.07 T-Race Watch.
  • Watches
  • ETA Caliber G10.212
  • T-Race
  • Unisex, Adult
  • Water-resistant up to a pressure of 10 bar (100 m / 330 ft)
  • Length (mm) 44.5
  • Width (mm) 44.5
  • Thickness (mm) 11.44
  • Dial color bronze
  • Caliber 13 1/4'''
  • Diameter (mm) 29,8
  • Jewels 4
  • Battery type Renata 394
  • Energy Quartz
  • Dial HMsSD
It’s time to grab your bike, your watch and be on your way!
-65%
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Product image 21
Product image 22
Description
  • Watches
  • ETA Caliber G10.212
  • T-Race
  • Unisex, Adult