Tissot T Trend Couturier Black Dial Black Leather Strap Watch For Women - T035.210.16.051.00
Stainless steel case with a black leather strap. Fixed stainless steel bezel. Black dial with silver-tone hands and index hour markers. Dial Type: Analog. Date display appears at the 3 o'clock position. Quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Solid case back. Case diameter: 33 mm. Case thickness: 8.54 mm. Band width: 16 mm. Fold over deployment clasp. Water resistant at 100 meters/ 330 feet. Functions: hours, minutes, seconds, date. Casual watch style. Watch label: Swiss Made. Tissot Couturier Black Dial Ladies Watch T0352101605100.
Brand TISSOT
Collection T-CLASSIC
Subcollection COUTURIER
Model 0352101605100
Warranty 2 years
Color black
Movement battery
Water resistance 100M/10ATM
Crystal sapphire
Gender women's
Type analog
-65%
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Description