Tissot T Trend Couturier White Dial Silver Steel Strap Watch For Women - T035.210.11.011.00
Stainless steel case with a stainless steel bracelet. Fixed stainless steel bezel. White dial with silver-tone hands and index hour markers. Dial Type: Analog. Date display at the 3 o'clock position. Swiss quartz movement. Scratch resistant mineral crystal. Solid case back. Case diameter: 35 mm. Band width: 11 mm. Deployment clasp. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Casual watch style. Tissot T-Trend Couturier White Dial Ladies Watch T0352101101100.
  • Swiss quartz movement
  • 316L stainless steel case
  • Stainless steel bracelet
  • Butterfly clasp with push-buttons buckle
  • White dial with indexes
  • Date display at 3 o’clock position
  • Scratch-resistant sapphire crystal
  • Water-resistant up to a pressure of 10 bar (100 m / 330 ft)
  • Approximate case diameter: 32mm
  • Approximate case thickness: 8.1mm
  • 2 years official Tissot international warranty
  • Brand : Tissot
  • Model Number : T035.210.11.011.00
  • Gender : Female
  • Band Material : Stainless Steel Bracelet
  • Bazel Material : Stainless Steel
  • Case Material : Stainless Steel
  • Case Size : 32mm
  • Case Thickness : 8mm
  • Dial Color : White
  • Glass Type : Sapphier Crystal Glass
  • Water Resistant : 100Meters
  • Movement Type : Swiss Quartz Movement
  • Feature : Swiss Made, Date Display
  • Packaging : Original Tissot Watch Box & Package
Product image 14
Product image 15
Description
  • Swiss quartz movement
  • 316L stainless steel case
  • Stainless steel bracelet
  • White dial with indexes
  • Brand : Tissot
  • Gender : Female
  • Case Size : 32mm
  • Case Thickness : 8mm