Tissot Stylis-T Watch For Women - T028.210.11.057.00
Movement: Quartz
Functions: Hour, Minute, Second, Battery EOL Indicator
Engine: ETA Caliber F03.111
Water Resistant: 30 meters / 100 feet
DIAL
Dial Type: Analog
Dial Color: Black
Crystal: Scratch Resistant Sapphire
Hands: Silver-tone
Second Markers: Arabic Numerals mark the 3, 6, 9 and 12 o'clock positions
Dial Markers: Index
BAND
Band Color: Silver Tone
Band Type: Bracelet
Band Width: 14mm
Clasp: Butterfly
Bracelet: Stainless Steel
CASE
Bezel: Fixed
Bezel Material: Stainless Steel
Case Back: Solid
Case Dimension: 28 mm
Case Shape: Round
Case Thickness: 7.29 mm
ABOUT
Brand: Tissot
Series: T-Classic Stylist-T
Model: T028.210.11.057.00
Gender: Ladies
Style Type: Casual Watch
Sub-Class: Watches
Made Label: Swiss Made
Warranty: 2 Year Timepiece Warranty
UPC: 758499230018
Description
Movement: Quartz
Engine: ETA Caliber F03.111
DIAL
Dial Type: Analog
Dial Color: Black
Hands: Silver-tone
Dial Markers: Index
BAND
Band Color: Silver Tone
Band Type: Bracelet
Band Width: 14mm
Clasp: Butterfly
Bracelet: Stainless Steel
CASE
Bezel: Fixed
Case Back: Solid
Case Dimension: 28 mm
Case Shape: Round
Case Thickness: 7.29 mm