Tissot T Classic Tradition Lady Watch For Women - T063.210.16.037.00
Parameters
Brand Tissot
Gender Women
Style Casual
Origin Swiss
Guarantee 5 years
Waterproof 30 m
Weight 39 g
Movement
Movement Quartz
Caliber ETA F05.111
Movement accuracy in seconds ±15 sec. / month
Dial and case
Case size 33 mm
Case height 7,3 mm
Case shape Round
Case material Stainless steel
Crystal material Sapphire
Dial Analog
Dial color White
Strap
Strap material Leather
Strap Width 16 mm
Strap color Black
Function
Date Yes
Functions Date
Battery Yes
Luminescence No
Tissot Tradition Lady - View 1
Tissot Tradition Lady - View 2
-65%
Description
Parameters
Brand Tissot
Gender Women
Style Casual
Origin Swiss
Guarantee 5 years
Waterproof 30 m
Weight 39 g
Movement
Movement Quartz
Caliber ETA F05.111
Dial and case
Case size 33 mm
Case height 7,3 mm
Case shape Round
Case material Stainless steel
Crystal material Sapphire
Dial Analog
Dial color White
Strap
Strap material Leather
Strap Width 16 mm