Tissot T Classic Dream Quartz White Dial Two Tone Steel Strap Watch for Men - T129.410.22.013.00
Silver-tone stainless steel case with a two-tone (silver-tone and rose gold PVD) stainless steel bracelet. Fixed rose gold PVD stainless steel bezel. White dial with rose gold-tone hands and Roman numeral hour markers. Arabic numeral minute markers (at 5 minute intervals). Dial Type: Analog. Date display at the 3 o'clock position. ETA Caliber F06.115 quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Solid case back. Round case shape, case size: 42 mm, case thickness: 8.1 mm. Band width: 22 mm. Deployment with push button release clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, hour, minute, second, battery eol indicator. Classic Dream Series. Dress watch style. Watch label: Swiss Made. Tissot Classic Dream Quartz White Dial Men's Watch T129.410.22.013.00.
Additional Information:
Description