Tissot Digital Quartz Black Dial Silver Steel Strap Watch for Men - T137.463.11.050.00
The Tissot PRX Digital, a harmonious blend of the iconic 1978 PRX design and the Tissot Digital Quartz (Calibre 4012), brilliantly exhibits a hybrid of past eras and digital influence. Seamlessly blending retro aesthetics with a contemporary twist, it's the timekeeper for today's trailblazers. The PRX Digital, available in 35mm and 40mm options and in a variety of colours, cater to all wrists, while the multitude of features - dual time zones, day-date, chronograph, and more - cater to all needs.
Brand: Tissot
Gender: Men's
Model: PRX Digital T137.463.11.050.00
Movement: Quartz
Case Shape: Tonneau
Case Size: 40 mm
Case Thickness: 11 mm
Case Material: Stainless Steel
Case Color: Silver
Crystal Type: Sapphire
Dial Color: Black
Bezel Color: Silver
Numerals Type: Arabic
Crown Material: Stainless Steel
Crown Type: Push
Bracelet Material: Stainless Steel
Bracelet Color: Silver
Buckle Type: Quick release bracelet, butterfly clasp with push-buttons
Buckle Material: Stainless Steel
Buckle Color: Silver
Total circumference: Standard
Description
Brand: Tissot
Gender: Men's
Movement: Quartz
Case Shape: Tonneau
Case Size: 40 mm
Case Thickness: 11 mm