Black dial enhanced by luminous blue hands. Grey PVD stainless steel case with a two-tone (black and blue) silicone band. Quartz movement. 100 meters / 330 feet water resistance. Fixed bezel. Scratch Resistant Sapphire crystal. Solid caseback. Tang clasp. Pull / Push crown. Case size 44.5 mm x 11.4 mm. Band 18 mm x long. Tissot T111.417.37.441.05 T-Race Cycling Watch.
Luxury watches Tissot T-Race T-RACE VUELTA 2017, Quartz Chronograph, 44.5 mm. The watch has functions stopwatch, Tachymeter scale and date . Basic parameters of the watch are: movement type is Quartz chronograph, strap material is rubber, water resistent is 100 m and dial colour is black and grey.
Watch type wrist watch
Dial type analog
Movement type Quartz chronograph
Shape of case round
Case diameter 45 mm
COSC certificate no
glass saphire
Strap material rubber
Functions stopwatch, Tachymeter scale, date
Water resistance 100 m
Case material stainles steel
Strap colour black, blue
Dial colour black, grey
Case colour grey, blue
-65%
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Product image 21
Description
Watch type wrist watch
Dial type analog
Shape of case round
Case diameter 45 mm