Maserati SFIDA Chronograph Quartz Stainless Steel Black Dial Watch For Men - R8851123007
Features:
Black PVD Stainless Steel Case
Silicone/Rubber Strap
Quartz Movement
Caliber: VD34A
Mineral Crystal
Black Textured Dial
Analog Display
Chronograph Function
Luminous Hands And Markers
Pull/Push Crown
Solid Case Back
Buckle Clasp
50M Water Resistance
Approximate Case Diameter: 44mm
Approximate Case Thickness: 11.2mm
Maserati Sfida Chronograph Black Dial Men's Watch R8851123007
- Band Material: Rubber
- Band Color: Black
- Case Color: Silver-tone
- Case Size: 44 mm
- Case Thickness: 11 mm
- Band Type: Strap
- Band Width: 20 mm
- Clasp: Fold Over with Push Button Release
- Dial Color: Black
- Movement: Quartz
- Water Resistance: 50 meters / 165 feet
- Product warranty: 1 year
| Watch Brands | Maserati |
| Gender | Male |
| Type | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Black |
| Case Size | 44mm |
| Band | Strap |
| Band Material | Rubber |
| Band Colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Mechanism Type | Quartz |
| Type of Crystal | Special hardening mineral crystal |
| Dial Colour | Black |
| Water Resistant | 5 ΑΤΜ | Water resistance info |
| Warranty | 2 years |
Description
Features:
Black PVD Stainless Steel Case
Silicone/Rubber Strap
Quartz Movement
Caliber: VD34A
Mineral Crystal
Black Textured Dial
Analog Display
Chronograph Function
Luminous Hands And Markers
Pull/Push Crown
Solid Case Back
Buckle Clasp
50M Water Resistance
- Band Color: Black
- Case Color: Silver-tone
- Case Size: 44 mm
- Case Thickness: 11 mm
- Band Type: Strap
- Band Width: 20 mm
- Dial Color: Black
- Movement: Quartz
- Product warranty: 1 year
| Watch Brands | Maserati |
| Gender | Male |
| Type | Analog |
| Case Colour | Black |
| Case Size | 44mm |