Maserati Potenza Quartz Black Dial Gold Mesh Bracelet Watch For Men - R8853108006
Yellow gold-plated stainless steel case with a yellow gold-plated stainless steel mesh bracelet. Fixed black-plated bezel. Black (Maserati logo) dial with luminous yellow gold-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers.
Date display at the 6 o'clock position. Quartz movement. Scratch resistant mineral crystal. Pull / push crown. Screwed case back. Round case shape. Case size: 42 mm. Case thickness: 10.7 mm. Band width: 24 mm. Milanese clasp. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, hour, minute, second. Potenza Series. Casual watch style. Maserati Potenza Quartz Black Dial Men's Watch R8853108006.
| Model | Watch |
|---|---|
| Reference | R8853108006 |
| Style | Smart, Retro |
| Shape Watch | Rounded |
| Gender | Man |
| Collection | POTENZA |
| Warranty | Yes | 2 Year | Oficial Presentation Box |
| Box / Package | Yes Oficial Presentation Box |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Day, 3 Hands |
| Movement | Quartz |
| Crown | Thread |
| W.R. | 10 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Case Material | Plated Steel |
| Strap | Plated Steel |
| Glass | Mineral |
| Dial Color | Black, Golden |
| Color Needles | Golden |
| Bracelet Color | Golden |
| Diameter without Crown | 42.70 mm |
| Thickness | 11.20 mm |
Maserati Potenza Quartz Black Dial Men's Watch R8853108006
- Band Material: Stainless Steel Mesh
- Band Color: Yellow Gold-plated
- Case Color: Yellow Gold-plated
- Case Size: 42 mm
- Case Thickness: 10.7 mm
- Band Type: Bracelet
- Band Width: 24 mm
- Clasp: Milanese
- Dial Color: Black (Maserati Logo)
- Movement: Quartz
- Water Resistance: 100 meters / 330 feet
- Product warranty: 1 yea
BASIC CHARACTERISTICS |
|
|---|---|
| Model | Clock |
| Reference | R8853108006 |
| Style | Elegant, Vintage |
| Clock Shape | Redondo |
| Sex | Man |
| Collection | POWER |
| Warranty | | 3 Years National in Spain | 2 Years International * See More | |
| Box | And Official from the Brand |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Day, 3 Hands |
| Machinery | Quartz / Battery |
| Corona | Screw thread |
| W.R. | 10 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Material Box | Plated Steel |
| Material Correa | Plated Steel |
| Cristal | Mineral |
| Dial Color | Black, Gold |
| Hands Color | Dorado |
| Color Correa | Dorado |
| diameter without crown | 42.70 mm |
| Thickness | 11.20 mm |





















Description
Yellow gold-plated stainless steel case with a yellow gold-plated stainless steel mesh bracelet. Fixed black-plated bezel. Black (Maserati logo) dial with luminous yellow gold-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers.
Date display at the 6 o'clock position. Quartz movement. Scratch resistant mineral crystal. Pull / push crown. Screwed case back. Round case shape. Case size: 42 mm. Case thickness: 10.7 mm. Band width: 24 mm. Milanese clasp. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, hour, minute, second. Potenza Series. Casual watch style. Maserati Potenza Quartz Black Dial Men's Watch R8853108006.
| Model | Watch |
|---|---|
| Reference | R8853108006 |
| Style | Smart, Retro |
| Shape Watch | Rounded |
| Gender | Man |
| Collection | POTENZA |
| Warranty | Yes | 2 Year | Oficial Presentation Box |
| Box / Package | Yes Oficial Presentation Box |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Day, 3 Hands |
| Movement | Quartz |
| Crown | Thread |
| W.R. | 10 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Case Material | Plated Steel |
| Strap | Plated Steel |
| Glass | Mineral |
| Dial Color | Black, Golden |
| Color Needles | Golden |
| Bracelet Color | Golden |
| Diameter without Crown | 42.70 mm |
| Thickness | 11.20 mm |
Maserati Potenza Quartz Black Dial Men's Watch R8853108006
- Band Material: Stainless Steel Mesh
- Band Color: Yellow Gold-plated
- Case Color: Yellow Gold-plated
- Case Size: 42 mm
- Case Thickness: 10.7 mm
- Band Type: Bracelet
- Band Width: 24 mm
- Clasp: Milanese
- Dial Color: Black (Maserati Logo)
- Movement: Quartz
- Water Resistance: 100 meters / 330 feet
- Product warranty: 1 yea
BASIC CHARACTERISTICS |
|
|---|---|
| Model | Clock |
| Reference | R8853108006 |
| Style | Elegant, Vintage |
| Clock Shape | Redondo |
| Sex | Man |
| Collection | POWER |
| Warranty | | 3 Years National in Spain | 2 Years International * See More | |
| Box | And Official from the Brand |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Day, 3 Hands |
| Machinery | Quartz / Battery |
| Corona | Screw thread |
| W.R. | 10 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Material Box | Plated Steel |
| Material Correa | Plated Steel |
| Cristal | Mineral |
| Dial Color | Black, Gold |
| Hands Color | Dorado |
| Color Correa | Dorado |
| diameter without crown | 42.70 mm |
| Thickness | 11.20 mm |
























