Maserati Epoca Automatic Skeleton Mechanical Silver Dial Watch For Men - R8821118003
Watch R8821118003 Maserati Epoca 42mm Auto Silver Dial
Maserati brand automatic skeleton watch with leather strap. It has a stainless steel case with a diameter of 42 mm in which is a quartz mechanism of high quality, protected by a mineral crystal. In turn, this watch from the Epoca collection is water resistant to 10 ATM.
About R8821118003 Maserati Epoca 42mm Auto Silver Dial:
The first Maserati factory was founded in 1914 in Bologna. Since then, Maserati has played a consistently important role generally in the history of sports cars and their development.
Model R8821118003
EAN Code 8033288813651
Manufacturer Maserati
Gender Gents
Warranty 2 years
Water Resistancy 100 metres
Movement Automatic
Case material Stainless steel
Case Width 42.00 mm
Case Thickness 13.00 mm
Dial color Multicolor
Crystal Mineral
Strap Material Leather
Strap Color Black
Strap Width 18.00 mm
-65%
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Description
Model R8821118003
EAN Code 8033288813651
Manufacturer Maserati
Gender Gents
Warranty 2 years
Water Resistancy 100 metres
Movement Automatic
Case material Stainless steel
Case Width 42.00 mm
Case Thickness 13.00 mm
Dial color Multicolor
Crystal Mineral
Strap Material Leather
Strap Color Black
Strap Width 18.00 mm