Maserati Successo 44mm Black Dial Gold Stainless Steel Strap Watch For Men - R8873621013
Maserati Successo will keep you on track for success. The chronograph is controlled by three buttons on the side, tracking your progress on a run. It works over your normal watch face so you always know what time it is. All stainless-steel construction hides the stopwatch, blending it into the design of the watch to compliment your suits, jeans, or khakis with ease for every occasion.
TECHNICAL DATA
Brand: Maserati
Family: Success
Reference: R8873621013
Name: Maserati Men's R8873621013 Successo Golden Chrono Watch
CASE
Material: Gold/Steel
Glass: Mineral Glass
Diameter: 44 X 44
Case Thickness: 11.20
Water Resistance: 5 ATM
DIAL
Color: Black
Dial Markers: No numerals
Bezel: Gold/Steel
MOVEMENT
Type: Quartz
BAND
Material: Gold/Steel
Color: Gold/Steel
Clasp: Fold clasp
FUNCTIONS
Chronograph,Date
OTHER FUNCTIONS
Luminescent Hands,Luminous indexes ,PVD/DLC coating
| Brand, Seller, or Collection Name | Maserati |
|---|---|
| Model number | R8873621013 |
| Part Number | R8873621013 |
| Model Year | 2019 |
| Item Shape | Round |
| Display Type | Analog |
| Case diameter | 44.00 |
| Case Thickness | 11.20 |
| Band width | 2.00 centimeters |
| Band Color | Gold |
| Dial color | Black |
| Item weight | 5.29 Ounces |
| Movement | Quartz |
| Water resistant depth | 50 Meters |
BASIC FEATURES |
|
|---|---|
| Model | Watch |
| Reference | R8873621013 |
| Style | Sport |
| Shape Watch | Rounded |
| Gender | Man |
| Collection | SUCESSO |
| Warranty | Yes | 2 Year | Oficial Presentation Box |
| Box / Package | Yes Oficial Presentation Box |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Chronograph, Date, 12/24 Hour, 3 Hands |
| Movement | Quartz |
| Crown | Pull |
| W.R. | 5 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Case Material | Plated Steel |
| Strap | Plated Steel |
| Glass | Mineral |
| Dial Color | Black, Golden |
| Color Needles | Golden |
| Bracelet Color | Golden |
| Diameter without Crown | 44.00 mm |
| Thickness | 11.00 mm |
Original: $205.44
-65%$205.44
$71.90


















Description
Maserati Successo will keep you on track for success. The chronograph is controlled by three buttons on the side, tracking your progress on a run. It works over your normal watch face so you always know what time it is. All stainless-steel construction hides the stopwatch, blending it into the design of the watch to compliment your suits, jeans, or khakis with ease for every occasion.
TECHNICAL DATA
Brand: Maserati
Family: Success
Reference: R8873621013
Name: Maserati Men's R8873621013 Successo Golden Chrono Watch
CASE
Material: Gold/Steel
Glass: Mineral Glass
Diameter: 44 X 44
Case Thickness: 11.20
Water Resistance: 5 ATM
DIAL
Color: Black
Dial Markers: No numerals
Bezel: Gold/Steel
MOVEMENT
Type: Quartz
BAND
Material: Gold/Steel
Color: Gold/Steel
Clasp: Fold clasp
FUNCTIONS
Chronograph,Date
OTHER FUNCTIONS
Luminescent Hands,Luminous indexes ,PVD/DLC coating
| Brand, Seller, or Collection Name | Maserati |
|---|---|
| Model number | R8873621013 |
| Part Number | R8873621013 |
| Model Year | 2019 |
| Item Shape | Round |
| Display Type | Analog |
| Case diameter | 44.00 |
| Case Thickness | 11.20 |
| Band width | 2.00 centimeters |
| Band Color | Gold |
| Dial color | Black |
| Item weight | 5.29 Ounces |
| Movement | Quartz |
| Water resistant depth | 50 Meters |
BASIC FEATURES |
|
|---|---|
| Model | Watch |
| Reference | R8873621013 |
| Style | Sport |
| Shape Watch | Rounded |
| Gender | Man |
| Collection | SUCESSO |
| Warranty | Yes | 2 Year | Oficial Presentation Box |
| Box / Package | Yes Oficial Presentation Box |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Chronograph, Date, 12/24 Hour, 3 Hands |
| Movement | Quartz |
| Crown | Pull |
| W.R. | 5 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Case Material | Plated Steel |
| Strap | Plated Steel |
| Glass | Mineral |
| Dial Color | Black, Golden |
| Color Needles | Golden |
| Bracelet Color | Golden |
| Diameter without Crown | 44.00 mm |
| Thickness | 11.00 mm |
























