Marc Jacobs Rock Chronograph Silver Dial Silver Steel Strap Watch for Men - MBM5029
Experience sophistication and style with the Marc Jacobs Rock Chronograph Watch for Men. The sleek silver dial, silver steel strap, and chronograph feature combine to create a statement piece that exudes confidence and luxury. Elevate your look with this must-have accessory for the modern gentleman.
Materials & Dimensions| Model: | MBM5029 |
| Manufacturers: | Marc by Marc Jacobs |
| Series: | Rock Chrono |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport model |
| Diameter: | Ø 45.00 mm |
| Thickness: | 14.00 mm |
| Watch case: | Gray steel |
| Back cover: | Uniform |
| Wristband: | Gray steel |
| Dial: | Gray, Arabic numerals, self-luminous hands |
| Buckle: | Link bracelet, steel |
| Glass: | Mineral glass, shatterproof |
| Watch bezel (bezel): | Steel, green, rotate clockwise |
Movement
Case
Dial
Watch band
Other information








Description
Experience sophistication and style with the Marc Jacobs Rock Chronograph Watch for Men. The sleek silver dial, silver steel strap, and chronograph feature combine to create a statement piece that exudes confidence and luxury. Elevate your look with this must-have accessory for the modern gentleman.
Materials & Dimensions| Model: | MBM5029 |
| Manufacturers: | Marc by Marc Jacobs |
| Series: | Rock Chrono |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport model |
| Diameter: | Ø 45.00 mm |
| Thickness: | 14.00 mm |
| Watch case: | Gray steel |
| Back cover: | Uniform |
| Wristband: | Gray steel |
| Dial: | Gray, Arabic numerals, self-luminous hands |
| Buckle: | Link bracelet, steel |
| Glass: | Mineral glass, shatterproof |
| Watch bezel (bezel): | Steel, green, rotate clockwise |






















