Marc Jacobs Rock Chronograph White Dial Two Tone Silicone Strap Watch for Women - MBM2594
Experience style and functionality with our Marc Jacobs Rock watch. This chronograph watch features a stunning white dial and a two-tone silicone strap, perfect for any occasion. Stay on time and on trend with the MBM2594.
Materials & Appearance| Model: | MBM2594 |
| Manufacturers: | Marc by Marc Jacobs |
| Series: | Rock Chrono |
| Type: | Women's watch, Dress / Sport model |
| Diameter: | Ć 40.00 mm |
| Thickness: | 13.50 mm |
| Case: | Brushed/polished rose gold-toned steel |
| Case back: | Solid |
| Bracelet: | White plastic rose gold-toned steel |
| Dial: | White with Arabic numerals, luminous hands |
| Buckle: | Folding buckle in rose gold-toned steel |
| Glass: | Mineral |
| Bezel (ring): |
Rose gold toned, white, anti-clockwise rotatable |
| Brand, Seller, or Collection Name | Marc by Marc Jacobs |
|---|---|
| Model number | MBM2594 |
| Part Number | MBM2594-000 |
| Item Shape | Round |
| Dial window material type | Scratch Resistant Mineral |
| Display Type | Analog |
| Case material | Rose Gold-tone Stainless steel |
| Case diameter | 40 millimeters |
| Case Thickness | 13.5 |
| Band Material | Silicone Wrapped Stainless Steel |
| Band length | Women's Standard |
| Band width | 20 millimeters |
| Band Color | White & Blue |
| Dial color | White |
| Bezel function | Unidirectional |
| Calendar | Date |
| Special features | Chronograph Function, Measures Seconds, Luminous |
| Item weight | 16 Ounces |
| Movement | Quartz |
| Water resistant depth | 50 Meters |
Original: $161.26
-65%$161.26
$56.44















Description
Experience style and functionality with our Marc Jacobs Rock watch. This chronograph watch features a stunning white dial and a two-tone silicone strap, perfect for any occasion. Stay on time and on trend with the MBM2594.
Materials & Appearance| Model: | MBM2594 |
| Manufacturers: | Marc by Marc Jacobs |
| Series: | Rock Chrono |
| Type: | Women's watch, Dress / Sport model |
| Diameter: | Ć 40.00 mm |
| Thickness: | 13.50 mm |
| Case: | Brushed/polished rose gold-toned steel |
| Case back: | Solid |
| Bracelet: | White plastic rose gold-toned steel |
| Dial: | White with Arabic numerals, luminous hands |
| Buckle: | Folding buckle in rose gold-toned steel |
| Glass: | Mineral |
| Bezel (ring): |
Rose gold toned, white, anti-clockwise rotatable |
| Brand, Seller, or Collection Name | Marc by Marc Jacobs |
|---|---|
| Model number | MBM2594 |
| Part Number | MBM2594-000 |
| Item Shape | Round |
| Dial window material type | Scratch Resistant Mineral |
| Display Type | Analog |
| Case material | Rose Gold-tone Stainless steel |
| Case diameter | 40 millimeters |
| Case Thickness | 13.5 |
| Band Material | Silicone Wrapped Stainless Steel |
| Band length | Women's Standard |
| Band width | 20 millimeters |
| Band Color | White & Blue |
| Dial color | White |
| Bezel function | Unidirectional |
| Calendar | Date |
| Special features | Chronograph Function, Measures Seconds, Luminous |
| Item weight | 16 Ounces |
| Movement | Quartz |
| Water resistant depth | 50 Meters |






















