Brand
Tissot (Switzerland)
Determine
Men's
Weight
155 g (medium weight)
Diameter, thickness
Ø 41 mm, 10 mm
Real size print
Waterproofness
50 M
Housing
Steel, Surface coating: PVD, interhorn width 22 mm
Glass
Sapphire, anti-reflective coating: double sided anti-reflective coating
Strap
Steel, Surface coating: PVD
Fastening type
Butterfly
Luminescence
Is not
Movement
Mechanical with automatic winding. ETA Powermatic 80.111 placed on ETA C07.111 placed on ETA 2824-2, Power reserve 80h, 21.600 BPH (3Hz), 23 stones, Hacking, Hand winding function, Double-sided winding
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Description
Brand
Tissot (Switzerland)
Determine
Men's
Weight
155 g (medium weight)
Diameter, thickness
Ø 41 mm, 10 mm
Real size print
Waterproofness
50 M
Housing
Glass
Strap
Steel, Surface coating: PVD
Fastening type
Butterfly
Luminescence
Is not
Movement