Tissot T Classic Bridgeport Silver Dial Silver Mesh Bracelet Watch For Men - T097.410.11.038.00
  • Mechanism: Analog(Quartz)
  • Feature: Date
  • Dial Color: Silver
  • Dial Shape: Round
  • Dial Size approx: 38mm
  • Glass: Sapphire crystal
  • Case Color: Silver
  • Case width approx: 40mm
  • Case Material: Stainless Steel
  • Band Color: Silver
  • Band Material: Stainless Steel
  • Water Resistance: 50 Meter
  • Warranty: 1 Year
Brand TISSOT
Collection T-CLASSIC
Subcollection BRIDGEPORT
Model 0974101103800
Warranty 2 years
Color silver
Movement battery
Water resistance 50M/5ATM
Crystal sapphire
Digits on the dial Roman / indexes
Gender men's
Type analog
Caliber ETA F06.111
Reference: T097.410.11.038.00
Stainless steel case with a stainless steel bracelet. Fixed stainless steel bezel. Silver dial with silver-tone hands and index hour markers. Roman numerals mark the 3, 6, 9 and 12 o clock positions. Minute markers around an inner ring. Dial Type: Analog. Date display at the 3 o clock position. Quartz movement. Calibre f06.111 engine. Scratch resistant sapphire crystal. Solid case back. Case diameter: 40 mm. Case thickness: 8.64 mm. Round case shape. Band width: 20 mm. Band length: 9 inches. Butterfly clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, hour, minute, second. Dress watch style. Watch label: Swiss Made.
TECHNICAL DATA
  • Brand: Tissot
  • Family: T-Classic
  • Name: Tissot T-Classic Bridgeport Watch
  • Limited: No
CASE
  • Material: Stainless steel
  • Glass: Sapphire
  • Open Case Back: No
  • Case Shape: Round
  • Diameter: 40 mm
  • Case Thickness: 8.6 mm
  • Water Resistance: 50 meters / 165 feet
DIAL
  • Color: Silver
MOVEMENT
  • Type: Quartz
  • Brand: ETA F06.111
  • Caliber: 11 1/2'''
  • Diameter: 25,6 mm
  • Jewels: 3
  • Date, Hour, Minute, Second
  • Date: Date display at the 3 o'clock position
BAND
  • Type: Bracelet
  • Material: Steel
  • Color: Steel
  • Width: 20 mm
  • Clasp: Butterfly
-65%
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Product image 21
Description
  • Mechanism: Analog(Quartz)
  • Feature: Date
  • Dial Color: Silver
  • Dial Shape: Round
  • Dial Size approx: 38mm
  • Glass: Sapphire crystal
  • Case Color: Silver
  • Case width approx: 40mm
  • Band Color: Silver
  • Water Resistance: 50 Meter
  • Warranty: 1 Year
Collection T-CLASSIC
Subcollection BRIDGEPORT
Model 0974101103800
Warranty 2 years
Movement battery
Water resistance 50M/5ATM
Crystal sapphire
Gender men's
Type analog
Caliber ETA F06.111
Reference: T097.410.11.038.00
TECHNICAL DATA
  • Family: T-Classic
  • Limited: No
CASE
  • Material: Stainless steel
  • Glass: Sapphire
  • Open Case Back: No
  • Case Shape: Round
  • Diameter: 40 mm
  • Case Thickness: 8.6 mm
DIAL
MOVEMENT
  • Type: Quartz
  • Brand: ETA F06.111
  • Caliber: 11 1/2'''
  • Diameter: 25,6 mm
  • Jewels: 3
  • Date, Hour, Minute, Second
BAND
  • Type: Bracelet
  • Material: Steel
  • Color: Steel
  • Width: 20 mm