Tissot Luxury Powermatic 80 Gold Dial Silver Steel Strap Watch For Men - T086.407.22.261.00
Reference: T086.407.22.261.00
Stainless steel case with a stainless steel bracelet with gold-plated accent. Fixed gold-plated bezel. Ivory dial with gold-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Date display at the 3 o`clock position. Automatic movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Skeleton case back. Case diameter: 41 mm. Case thickness: 9.75 mm. Round case shape. Deployment clasp with push button release. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Casual watch style.
TECHNICAL DATA
  • Brand: Tissot
  • Family: T-Classic
  • Name: Tissot T-Classic Luxury Automatic Watch
  • Limited: No
CASE
  • Material: Stainless Steel
  • Glass: Sapphire
  • Open Case Back: Yes
  • Case Shape: Round
  • Diameter: 41 mm
  • Case Thickness: 9.75 mm
  • Water Resistance: 50 meters / 165 feet
DIAL
  • Color: Ivory
  • Dial Markers: Index
  • Hands: Gold-tone
  • Bezel: Fixed Gold-plated
MOVEMENT
  • Type: Automatic
  • Brand: POWERMATIC 80.111
  • Caliber: 11 1/2'''
  • Diameter: 25.6 mm
  • Jewels: 23
  • Date display at the 3 o'clock position
BAND
  • Type: Bracelet
  • Material: Stainless Steel with Gold-plated accents
  • Color: Gold Tone, Silver Tone, Two tone
  • Width: 22 mm
  • Clasp: Deployment with Push Button
-65%
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Description
Reference: T086.407.22.261.00
TECHNICAL DATA
  • Brand: Tissot
  • Family: T-Classic
  • Limited: No
CASE
  • Material: Stainless Steel
  • Glass: Sapphire
  • Open Case Back: Yes
  • Case Shape: Round
  • Diameter: 41 mm
  • Case Thickness: 9.75 mm
DIAL
  • Color: Ivory
  • Dial Markers: Index
  • Hands: Gold-tone
  • Bezel: Fixed Gold-plated
MOVEMENT
  • Type: Automatic
  • Brand: POWERMATIC 80.111
  • Caliber: 11 1/2'''
  • Diameter: 25.6 mm
  • Jewels: 23
BAND
  • Type: Bracelet
  • Width: 22 mm