Pull / push crown. Solid case back. Case size: 32 mm. Case thickness: 10.69 mm. Round case shape. Band width: 16 mm. Band length: 7 inches. Butterfly clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, hour, minute, second. Dress watch style. Watch label: Swiss Made. Tissot Chemin Des Tourelles Automatic Ladies Watch T099.207.16.118.00.
Luxury watches Tissot T-Classic CHEMIN DES TOURELLES, Automatic, 32 mm. The watch has functions date . Basic parameters of the watch are: dial colour is pearl, movement type is mechanical watch with automatic winding, strap material is leather and water resistent is 50 m.
Watch type wrist watch
Dial type analog
Movement type mechanical watch with automatic winding
Shape of case round
Case diameter 32 mm
Strap colour red
Dial colour pearl
COSC certificate no
glass saphire with antireflecting coating
Case material stainles steel
Strap material leather
Functions date
Water resistance 50 m
Case colour silver
-65%
Product image 14
Product image 15
Description
Watch type wrist watch
Dial type analog
Shape of case round
Case diameter 32 mm