Stainless steel case with a red leather strap. Fixed stainless steel bezel. Mother of pearl dial with silver-tone hands and index hour markers. Roman numerals mark the 3, 9 and 12 o'clock positions. Minute markers around an inner ring. Dial Type: Analog. Date display at the 6 o'clock position. Powermatic 80 automatic movement with an 80-hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Solid case back. Case size: 32 mm.
Case thickness: 10.69 mm. Round case shape. Band width: 16 mm. Band length: 7 inches. Butterfly clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, hour, minute, second. Dress watch style. Watch label: Swiss Made. Tissot Chemin Des Tourelles Automatic Ladies Watch T099.207.16.118.00.
- Swiss Made
- Mother of Pearl White Dial
- Index and Roman Numeral Hour Markers
- Fixed Bezel
- Date Feature
- 80 Hour Power Reserve
- Caliber Powermatic 80.111
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 23
- 2 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & Manual
- 316L Stainless Steel Case
- Red Leather Strap with Pattern
- Domed Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 50 Meters / 165 Feet Water-Resistant
- 32mm = 1 1/4" Case, 6" Adjustable Strap
- Case Thickness: 10.69mm
- Inlet Size: 16mm
- Sapphire Crystal Exhibition Case Back
- Push & Pull Crown
- Butterfly Clasp Buckle
-65%
Description
- Swiss Made
- Mother of Pearl White Dial
- Fixed Bezel
- Date Feature
- 80 Hour Power Reserve
- Caliber Powermatic 80.111
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 23
- 2 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & Manual
- 316L Stainless Steel Case
- Case Thickness: 10.69mm
- Inlet Size: 16mm