Mido Multifort Automatic Silver Dial Two Tone Steel Strap Watch For Men - M005.430.22.031.80
Screw down crown. Skeleton case back. Round case shape, case size: 42 mm, case thickness: 10 mm. Band width: 22 mm. Deployment clasp. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, day, hour, minute, second. Multifort Series. Casual watch style. Watch label: Swiss Made. Mido Multifort Automatic Silver Dial Men's Watch M005.430.22.031.80.
INFORMATION
BRAND: Mido
SERIES: Multifort
GENDER: Men's
MODEL: M005.430.22.031.80
WATCH LABEL: Swiss Made
MOVEMENT: Automatic
ENGINE: Mido Caliber 80 (ETA C07.621)
POWER RESERVE: 80 hours
BOX
CASE SIZE: 42 mm
CASE THICKNESS: 10.9 mm
CASE MATERIAL: Stainless steel
CASE SHAPE:
Round CASE BACK: Clear
BRACELET
STRAP MATERIAL: Stainless steel
STRAP COLOR: Silver
STRAP WIDTH: 22 mm
CLASP: Fold over with push button release
DIAL
DIAL COLOR: Silver
MODEL: Analog
CRYSTAL: Scratch-resistant sapphire
HANDS: Rose luminous
DIAL MARKERS: Dot
SECOND MARKERS: Minute markers around outer rim
LUMINISCENCE: Hands and markers
BEZEL: Fixed
BEZEL COLOR: Rose
BEZEL MATERIAL: Stainless steel
RESOURCES
WATER RESISTANCE: 100 meters / 330 feet
CALENDAR: Day of the week and date display at 3 o'clock position
FUNCTIONS: Date, Day, Hour, Minute, Second
WATCH FEATURES: Stainless steel, Analog
-65%
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Product image 21
Product image 22
Product image 23
Product image 24
Description
INFORMATION
BRAND: Mido
SERIES: Multifort
GENDER: Men's
MODEL: M005.430.22.031.80
WATCH LABEL: Swiss Made
MOVEMENT: Automatic
POWER RESERVE: 80 hours
BOX
CASE SIZE: 42 mm
CASE THICKNESS: 10.9 mm
CASE MATERIAL: Stainless steel
CASE SHAPE:
Round CASE BACK: Clear
BRACELET
STRAP COLOR: Silver
STRAP WIDTH: 22 mm