Mido Multifort Automatic Silver Dial Silver Steel Strap Watch For Men - M005.430.11.031.80
Mido calibre Powermatic 80 (ETA C07.621) automatic movement with an 80-hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Transparent case back. Case size: 42 mm. Case thickness: 10.95 mm. Round case shape. Band width: 22 mm. Fold over clasp with a push button release. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, day, hour, minute, second. Dress watch style. Mido Multifort Automatic Silver Dial Men's Watch M005.430.11.031.80.
Manufacturer: Mido
Model: M005.430.11.031.80
Series: Multifort
Type: Men's watch, dress watch
Diameter: Ø 42.00 mm
Thickness: 11.00 mm
Case: Brushed/polished steel
Back case rear: Scratch-proof sapphire crystal
Bracelet: Brushed and polished steel
Dial: Silver colored with luminescent markers index markings, luminescent hands
Buckle: Folding clasp made of steel
Glass: Scratch-proof sapphire crystal
Bezel: Steel, brushed/polished
Movement & Functions
Movement type: Automatic winding
Seconds hand: Floating
Movement: With 25 jewels, 21600 vph
Power reserve: 3 days
Date: Day and date
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Product image 21
Product image 22
Product image 23
Description
Manufacturer: Mido
Model: M005.430.11.031.80
Series: Multifort
Type: Men's watch, dress watch
Diameter: Ø 42.00 mm
Thickness: 11.00 mm