Case size: 40 mm. Case thickness: 11.3 mm. Band width: 20 mm. Deployment clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, day, hour, minute, second, chronometer. Commander II Series. Casual watch style. Watch label: Swiss Made. Mido Commander II Automatic Chronometer Silver Dial Men's Watch M021.431.22.031.00.
Gender
Men's
Product type
Watches
Display
analog
Color Case
silver
Color Strap
silver
Color Dial
Strap Material
Stainless steel
Case Material
Stainless steel
Crystal
Sapphire crystal
Movement
Automatic
Water Resistance
50 m / 5 bar
Clasp
Folding clasp
Features
Date, Weekday Display
Diameter
40 mm
Thickness
11 mm
Width Strap
21 mm
Packaging
Original storage box with instructions
Description
Gender
Men's
Product type
Watches
Display
analog
Color Case
Color Strap
Color Dial
Strap Material
Case Material
Crystal
Sapphire crystal
Movement
Automatic
Water Resistance
50 m / 5 bar
Clasp
Folding clasp
Features
Date, Weekday Display
Diameter
40 mm
Thickness
11 mm
Width Strap
21 mm