Mido Commander II Automatic Gradient Black Dial Black Steel Strap Watch For Men - M021.407.33.411.00
Powered by Mido Caliber 80 (base ETA C07.611) engine with 80 hours power reserve. Watch functions: Date, Power Reserve, Hour, Minute, Second. Scratch Resistant Sapphire crystal. Round case shape. Case size: 40mm. Case thickness: 10.8mm. Transparent case back. 50 Meters - 165 Feet water resistant. 2 year warranty. Also known as model: M0214073341100.
| Mido Commander Gradient Blackout Green Ref. M021.407.33.411.00 |
The Commander Gradient Blackout Green measures 40mm with a height of 10.84mm and a lug width of 21mm. Mido exclusively uses 316L stainless steel for this watch case to achieve a sleek sophistication that makes it stand out from its contemporaries. This case material not only resists corrosion, it also boasts excellent durability and is non-magnetic. Marvel at the contrast of the satin-brushed sides of its case with its polished top surface coated with anthracite PVD that bestows this timepiece with a sporty masculine look.
Mido Caliber 80 (ETA C07.661 base) with 80 hours power reserve |
Superluminova on every hour markers and handset |
Description