Gender
Men's
Product type
Watches
Display
analog
Color Case
silver
Color Strap
silver
Color Dial
Strap Material
Stainless steel
Case Material
Stainless steel
Crystal
Sapphire crystal
Movement
Automatic
Water Resistance
50 m / 5 bar
Clasp
Folding clasp
Features
Date, Weekday Display
Diameter
40 mm
Thickness
11 mm
Width Strap
21 mm
Packaging
Original storage box with instructions
Features
COSC (Swiss Official Chronometer Testing Institute
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Description
Gender
Men's
Product type
Watches
Display
analog
Color Case
Color Strap
Color Dial
Strap Material
Case Material
Crystal
Sapphire crystal
Movement
Automatic
Water Resistance
50 m / 5 bar
Clasp
Folding clasp
Date, Weekday Display
Diameter
40 mm
Thickness
11 mm
Width Strap
21 mm