Mido Commander II Automatic Black Dial Silver Steel Strap Watch For Men - M021.431.11.051.00
  • 40mm case, 21mm band width
  • Adjustable bracelet;
  • Deployant clasp closure
  • Automatic movement
  • Day and date function
  • Sapphire crystal face
  • Stainless steel
  • Swiss made
  • Mido M0214311105100 Commander Chronometer Bracelet Watch
  • Upc: 7612330129523
Gender
Men's
Product type
Watches
Display
analog
Color Case
silver
Color Strap
silver
Color Dial
black
Strap Material
Stainless steel
Case Material
Crystal
Sapphire crystal
Movement
Automatic
Water Resistance
50 m / 5 bar
Clasp
Folding clasp
Features
Date, Weekday Display
Diameter
40 mm
Thickness
11 mm
Width Strap
21 mm
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Product image 21
Product image 22
Description
  • 40mm case, 21mm band width
  • Adjustable bracelet;
  • Deployant clasp closure
  • Automatic movement
  • Day and date function
  • Sapphire crystal face
  • Swiss made
  • Upc: 7612330129523
Gender
Men's
Product type
Watches
Display
analog
Color Case
Color Strap
Color Dial
black
Strap Material
Case Material
Crystal
Sapphire crystal
Movement
Automatic
Water Resistance
50 m / 5 bar
Clasp
Folding clasp
Features
Date, Weekday Display
Diameter
40 mm
Thickness
11 mm
Width Strap
21 mm