Maurice Lacroix Aikon Venturer Automatic Black Dial Silver Steel Strap Watch For Men - AI6057-SSL22-330-1
Maurice Lacroix Aikon Venturer Automatic Black Dial Silver Steel Strap Watch For Men - AI6057-SSL22-330-1
Experience luxury and sophistication with the Maurice Lacroix Aikon Automatic Black Dial Stainless Steel Watch for Men - AI6057-SSL22-330-1. A precise Sellita movement is encased in a durable 38mm stainless steel case, while a striking Sapphire crystal and sleek metal band add elegance to this exceptional timepiece. Discover the impressive value of this watch and elevate your style.
Founded in 1975 in Zurich, Maurice Lacroix is a Swiss watchmaker with a long-standing history in luxury timepieces. Since its conception, the brand has established itself in the horological world. Maurice Lacroix has shown true dedication to upholding the tradition and quality of Swiss watchmaking. The brand is known for producing timepieces of outstanding quality with a contemporary appeal. The skilled craftsmanship and the high-quality materials used in producing the timepieces distinguish Maurice Lacroix from other luxury brands.
The Aikon Collection, crafted by Maurice Lacroix, was designed to exude luxury. Two years after the release of the Aikon quartz collection, this historical collection has been given a refreshed and sharp look as well as an automatic movement. This collection is aimed at those that seek precision watches with a luxury flair and understated elegance.
Core Features of the Aikon Automatic Collection:
- Each model within the Aikon Automatic collection exudes a luxurious design comprised of premium materials.
- This collection is powered by an automatic movement (self-winding).
- The movement that powers each watch is Swiss Made.
Model Specifications AI6057-SSL22-330-1:
- This model showcases a sporty black and silver colour scheme.
- At the 3 o’clock position on the dial, there is a date window.
- For optimal timekeeping in low light situations, this watch comes equipped with glowing hands and markers.
- The case of this model is made from high-quality stainless steel and the case width measures 38mm.
- The bracelet is also made of stainless steel.
- This watch is water-resistant up to 300m (30 bar).
- Calibre: ML115
| Brand | Maurice Lacroix |
| Model | AI6057-SSL22-330-1 |
| Collection | Aikon Automatic |
| Gender | Men |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Color | Silver |
| Bezel | Fixed, Stainless Steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Thickness | Approx. 11mm |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire Crystal with Anti-Reflective Coating |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Strap Width | Approx. 22mm |
| Clasp Type | Folding Clasp with Push-Button Release |
| Movement | Automatic (Swiss-Made) |
| Power Reserve | Approx. 38-42 Hours |
| Water Resistance | Up to 200 meters (20 ATM) |
| Features | Elegant Design, Versatile for Any Occasion, Comfortable Fit |
Original: $1,287.89
-65%$1,287.89
$450.76










Description
Experience luxury and sophistication with the Maurice Lacroix Aikon Automatic Black Dial Stainless Steel Watch for Men - AI6057-SSL22-330-1. A precise Sellita movement is encased in a durable 38mm stainless steel case, while a striking Sapphire crystal and sleek metal band add elegance to this exceptional timepiece. Discover the impressive value of this watch and elevate your style.
Founded in 1975 in Zurich, Maurice Lacroix is a Swiss watchmaker with a long-standing history in luxury timepieces. Since its conception, the brand has established itself in the horological world. Maurice Lacroix has shown true dedication to upholding the tradition and quality of Swiss watchmaking. The brand is known for producing timepieces of outstanding quality with a contemporary appeal. The skilled craftsmanship and the high-quality materials used in producing the timepieces distinguish Maurice Lacroix from other luxury brands.
The Aikon Collection, crafted by Maurice Lacroix, was designed to exude luxury. Two years after the release of the Aikon quartz collection, this historical collection has been given a refreshed and sharp look as well as an automatic movement. This collection is aimed at those that seek precision watches with a luxury flair and understated elegance.
Core Features of the Aikon Automatic Collection:
- Each model within the Aikon Automatic collection exudes a luxurious design comprised of premium materials.
- This collection is powered by an automatic movement (self-winding).
- The movement that powers each watch is Swiss Made.
Model Specifications AI6057-SSL22-330-1:
- This model showcases a sporty black and silver colour scheme.
- At the 3 o’clock position on the dial, there is a date window.
- For optimal timekeeping in low light situations, this watch comes equipped with glowing hands and markers.
- The case of this model is made from high-quality stainless steel and the case width measures 38mm.
- The bracelet is also made of stainless steel.
- This watch is water-resistant up to 300m (30 bar).
- Calibre: ML115
| Brand | Maurice Lacroix |
| Model | AI6057-SSL22-330-1 |
| Collection | Aikon Automatic |
| Gender | Men |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Color | Silver |
| Bezel | Fixed, Stainless Steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Thickness | Approx. 11mm |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire Crystal with Anti-Reflective Coating |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Strap Width | Approx. 22mm |
| Clasp Type | Folding Clasp with Push-Button Release |
| Movement | Automatic (Swiss-Made) |
| Power Reserve | Approx. 38-42 Hours |
| Water Resistance | Up to 200 meters (20 ATM) |
| Features | Elegant Design, Versatile for Any Occasion, Comfortable Fit |
























