Maserati Trimarano Chronograph Blue Dial Silver Steel Strap Watch For Men - R8873632004
- Blue dial and steel case, with stainless steel strap and deploy ant buckle.
- Durable mineral window dial and 2-year warranty.
- Analog-quartz Movement
- Case Diameter: 41mm
- Water resistant to 100m (330ft): in general, suitable for swimming and snorkeling, but not diving
Men's Maserati watch R8873632004, with MVT VR32 DATE 4,5H,AIG1 WHIT B/G BLK NUM movement from Trimarano Collection, has a stainless steel strap and a round stainless steel case that measures 41 mm, equipped with a mineral crystal. Water Resistant 100 m (330 ft). The watch comes in its Maserati original box, that also contains the warranty and the user's manual.
| Brand, Seller, or Collection Name | Maserati |
|---|---|
| Model number | R8873632004 |
| Part Number | R8873632004 |
| Model Year | 2018 |
| Item Shape | Round |
| Dial window material type | Mineral |
| Display Type | Analog |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case material | Stainless Steel |
| Case diameter | 41.00 |
| Case Thickness | 10.90 |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band size | Men's Standard |
| Band width | 2.00 centimeters |
| Band Color | Silver |
| Dial color | Blue |
| Bezel material | Stainless Steel |
| Bezel function | Stationary |
| Calendar | Date |
| Item weight | 4.48 Ounces |
| Movement | Quartz |
| Water resistant depth | 330 Feet |
| INFORMATION | |
|---|---|
| BRAND: | Maserati |
| GENDER: | Men's |
| MODEL: | R8873632004 |
| MOVEMENT: | Quartz |
| CASE | |
| CASE SIZE: | 41 mm |
| CASE MATERIAL: | Stainless Steel |
| CASE THICKNESS: | 11 mm |
| CASE COLOR: | Silver |
| CASE SHAPE: | |
| BAND | |
| BAND TYPE: | Bracelet |
| BAND COLOR: | Silver |
| BAND MATERIAL: | Stainless Steel |
| BAND WIDTH: | 20 mm |
| CLASP: | Deployment |
| DIAL | |
| DIAL COLOR: | Blue |
| FEATURES | |
| WATER RESISTANCE: | 100 meters |
| ADDITIONAL INFO | |
| WATCH STYLE: | Sport |
| WARRANTY: | 1 Year |
| UPC CODE: | 8033288820277 |
Original: $205.44
-65%$205.44
$71.90
















Description
- Blue dial and steel case, with stainless steel strap and deploy ant buckle.
- Durable mineral window dial and 2-year warranty.
- Analog-quartz Movement
- Case Diameter: 41mm
- Water resistant to 100m (330ft): in general, suitable for swimming and snorkeling, but not diving
Men's Maserati watch R8873632004, with MVT VR32 DATE 4,5H,AIG1 WHIT B/G BLK NUM movement from Trimarano Collection, has a stainless steel strap and a round stainless steel case that measures 41 mm, equipped with a mineral crystal. Water Resistant 100 m (330 ft). The watch comes in its Maserati original box, that also contains the warranty and the user's manual.
| Brand, Seller, or Collection Name | Maserati |
|---|---|
| Model number | R8873632004 |
| Part Number | R8873632004 |
| Model Year | 2018 |
| Item Shape | Round |
| Dial window material type | Mineral |
| Display Type | Analog |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case material | Stainless Steel |
| Case diameter | 41.00 |
| Case Thickness | 10.90 |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band size | Men's Standard |
| Band width | 2.00 centimeters |
| Band Color | Silver |
| Dial color | Blue |
| Bezel material | Stainless Steel |
| Bezel function | Stationary |
| Calendar | Date |
| Item weight | 4.48 Ounces |
| Movement | Quartz |
| Water resistant depth | 330 Feet |
| INFORMATION | |
|---|---|
| BRAND: | Maserati |
| GENDER: | Men's |
| MODEL: | R8873632004 |
| MOVEMENT: | Quartz |
| CASE | |
| CASE SIZE: | 41 mm |
| CASE MATERIAL: | Stainless Steel |
| CASE THICKNESS: | 11 mm |
| CASE COLOR: | Silver |
| CASE SHAPE: | |
| BAND | |
| BAND TYPE: | Bracelet |
| BAND COLOR: | Silver |
| BAND MATERIAL: | Stainless Steel |
| BAND WIDTH: | 20 mm |
| CLASP: | Deployment |
| DIAL | |
| DIAL COLOR: | Blue |
| FEATURES | |
| WATER RESISTANCE: | 100 meters |
| ADDITIONAL INFO | |
| WATCH STYLE: | Sport |
| WARRANTY: | 1 Year |
| UPC CODE: | 8033288820277 |
























