Maserati Tradizione Chronograph Black Dial Black Steel Strap Watch for Men - R8873646001
The Maserati Tradizione Chronograph combines Italian luxury with precision timekeeping. Featuring a striking black dial and matching black steel bracelet, this chronograph delivers sophisticated style for the modern man. The robust stainless steel construction ensures durability, while the chronograph function adds practical versatility for timing and everyday wear. A timepiece that captures the essence of Maserati's automotive heritage on your wrist.
The Tridente timepieces embody all of Maserati’s technical expertise and masterful design. Exclusive and inimitable models, with a rigorous design and exceptional functions. Case material and finish: Steel, Case size: 45mm, Case thickness: 11,95, Case finishing: Polished, Satin, Case color: Grey, Glass: Mineral glass, Strap material: Metal, Strap color: Grey, Closing: Deplojante buckle with buttons, Water resistant: 10 atm
Case
- Case Material: Stainless Steel
- Case Shape: Round
- Case Colour: Anthracite
- Crystal: Mineral crystal
Movement
- Display Type: Chronograph
- Movement: Quartz
- Calendar: Date
- Dial Colour: Anthracite
Strap
- Strap Colour: Anthracite
- Clasp: Folding clasp
- Strap Material: Stainless Steel
Further Details
- Product: Watch
- Manufacturer: MASERATI
- Packaging: Original Packaging with Documents
- Clasp: Folding clasp
- Guarantee: 2 Years Guarantee
Technical Details
- Diameter (without crown) in mm/inches: 45,00 / 1,77
- Height in mm/inches: 13,00 / 0,51
- Water-restistant (bar): 10,00
- Width of the Strap in mm/Inches: 22,00 / 0,87
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Brand Kind | Maserati Tradizione |
| Gender | Men |
| Watch Shape | Round |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Strap Type | Metal |
| Strap Color | Gray |
| Strap Kind | Stainless Steel |
| Band Width | 22 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| The Weight | 100 Grams |
| Date | Monthly Date |
| Water Resistance | 100 Meters |
| Design | Maserati |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Warranty | One year against industry defects |
| Special Features | Stop watch |
| Product Code | R8873646001 |
Original: $234.90
-65%$234.90
$82.22
















Description
The Maserati Tradizione Chronograph combines Italian luxury with precision timekeeping. Featuring a striking black dial and matching black steel bracelet, this chronograph delivers sophisticated style for the modern man. The robust stainless steel construction ensures durability, while the chronograph function adds practical versatility for timing and everyday wear. A timepiece that captures the essence of Maserati's automotive heritage on your wrist.
The Tridente timepieces embody all of Maserati’s technical expertise and masterful design. Exclusive and inimitable models, with a rigorous design and exceptional functions. Case material and finish: Steel, Case size: 45mm, Case thickness: 11,95, Case finishing: Polished, Satin, Case color: Grey, Glass: Mineral glass, Strap material: Metal, Strap color: Grey, Closing: Deplojante buckle with buttons, Water resistant: 10 atm
Case
- Case Material: Stainless Steel
- Case Shape: Round
- Case Colour: Anthracite
- Crystal: Mineral crystal
Movement
- Display Type: Chronograph
- Movement: Quartz
- Calendar: Date
- Dial Colour: Anthracite
Strap
- Strap Colour: Anthracite
- Clasp: Folding clasp
- Strap Material: Stainless Steel
Further Details
- Product: Watch
- Manufacturer: MASERATI
- Packaging: Original Packaging with Documents
- Clasp: Folding clasp
- Guarantee: 2 Years Guarantee
Technical Details
- Diameter (without crown) in mm/inches: 45,00 / 1,77
- Height in mm/inches: 13,00 / 0,51
- Water-restistant (bar): 10,00
- Width of the Strap in mm/Inches: 22,00 / 0,87
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Brand Kind | Maserati Tradizione |
| Gender | Men |
| Watch Shape | Round |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Strap Type | Metal |
| Strap Color | Gray |
| Strap Kind | Stainless Steel |
| Band Width | 22 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| The Weight | 100 Grams |
| Date | Monthly Date |
| Water Resistance | 100 Meters |
| Design | Maserati |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Warranty | One year against industry defects |
| Special Features | Stop watch |
| Product Code | R8873646001 |






















