Maserati SFIDA Quartz Bue Dial Stainless Steel Watch For Men - R8853140001
Details
What’s in the box?
- 2 Year Warranty
- User Manual
- Original MASERATI box
This Maserati watch has a stainless steel case 44 mm in diameter and is fitted with a metal strap. Inside the case lies a Miyota movement and the watch features a Mineral crystal.
The watch is 10 ATM. This means the watch is suitable for swimming. The watch comes with 2 Year Warranty.
| Model | R8853140001 |
|---|---|
| EAN Code | 8033288894704 |
| Manufacturer | Maserati |
| Gender | Gents |
| Warranty | 2 years |
| Water Resistancy | 100 metres |
| Movement | Kwarcowy, Miyota, japoński |
| Case material | Stainless steel |
| Case Width | 44.00 mm |
| Case Thickness | 11.00 mm |
| Dial color | Navy Blue |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Strap Width | 22.00 mm |
Original: $205.44
-65%$205.44
$71.90


















Description
Details
What’s in the box?
- 2 Year Warranty
- User Manual
- Original MASERATI box
This Maserati watch has a stainless steel case 44 mm in diameter and is fitted with a metal strap. Inside the case lies a Miyota movement and the watch features a Mineral crystal.
The watch is 10 ATM. This means the watch is suitable for swimming. The watch comes with 2 Year Warranty.
| Model | R8853140001 |
|---|---|
| EAN Code | 8033288894704 |
| Manufacturer | Maserati |
| Gender | Gents |
| Warranty | 2 years |
| Water Resistancy | 100 metres |
| Movement | Kwarcowy, Miyota, japoński |
| Case material | Stainless steel |
| Case Width | 44.00 mm |
| Case Thickness | 11.00 mm |
| Dial color | Navy Blue |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Strap Width | 22.00 mm |










