Maserati Potenza Quartz Grey Dial Silver Mesh Bracelet Watch For Men - R8853108007
| Brand | Maserati |
| Collection | Potenza |
| Category | Watches |
| Subcategory | Just time |
| Product SKU | R8853108007 |
| Case Material & Finish | Stainless Steel |
| Case width | 40mm |
| Strap Material | Metal |
| Strap Colour | Silver |
| Water resistant | 10ATM |
| Crystal | Mineral crystal |
| Material | Stainless Steel |
| Case thickness | 10.70 |
| Gender | Male |
| Buckle | Clip and hook |
| Guarantee | Maserati 2 years guarantee |
| Packaging | Maserati original packaging |
| Battery change | Sì |
Stainless steel case with a stainless steel mesh bracelet. Fixed rose gold-plated bezel. Dark grey (maserati logo) dial with luminous rose gold-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Date display at the 6 o'clock position. Quartz movement. Scratch resistant mineral crystal. Pull / push crown. Screwed case back. Round case shape. Case size: 42 mm. Case thickness: 10.7 mm. Band width: 24 mm. Milanese clasp. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, hour, minute, second. Potenza Series. Casual watch style. Maserati Potenza Quartz Dark Grey Dial Men's Watch R8853108007.
Details
What’s in the box?
- 2 Year Warranty
- User Manual
- Original MASERATI box
BASIC FEATURES |
|
|---|---|
| Model | Watch |
| Reference | R8853108007 |
| Style | Smart, Retro |
| Shape Watch | Rounded |
| Gender | Man |
| Collection | POTENZA |
| Warranty | Yes | 2 Year | Oficial Presentation Box |
| Box / Package | Yes Oficial Presentation Box |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Day, 3 Hands |
| Movement | Quartz |
| Crown | Thread |
| W.R. | 10 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Case Material | Steel |
| Strap | Steel |
| Glass | Mineral |
| Dial Color | Black, Ip |
| Color Needles | Ip |
| Bracelet Color | Grey |
| Diameter without Crown | 42.70 mm |
| Thickness | 11.20 mm |

















Description
| Brand | Maserati |
| Collection | Potenza |
| Category | Watches |
| Subcategory | Just time |
| Product SKU | R8853108007 |
| Case Material & Finish | Stainless Steel |
| Case width | 40mm |
| Strap Material | Metal |
| Strap Colour | Silver |
| Water resistant | 10ATM |
| Crystal | Mineral crystal |
| Material | Stainless Steel |
| Case thickness | 10.70 |
| Gender | Male |
| Buckle | Clip and hook |
| Guarantee | Maserati 2 years guarantee |
| Packaging | Maserati original packaging |
| Battery change | Sì |
Stainless steel case with a stainless steel mesh bracelet. Fixed rose gold-plated bezel. Dark grey (maserati logo) dial with luminous rose gold-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Date display at the 6 o'clock position. Quartz movement. Scratch resistant mineral crystal. Pull / push crown. Screwed case back. Round case shape. Case size: 42 mm. Case thickness: 10.7 mm. Band width: 24 mm. Milanese clasp. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, hour, minute, second. Potenza Series. Casual watch style. Maserati Potenza Quartz Dark Grey Dial Men's Watch R8853108007.
Details
What’s in the box?
- 2 Year Warranty
- User Manual
- Original MASERATI box
BASIC FEATURES |
|
|---|---|
| Model | Watch |
| Reference | R8853108007 |
| Style | Smart, Retro |
| Shape Watch | Rounded |
| Gender | Man |
| Collection | POTENZA |
| Warranty | Yes | 2 Year | Oficial Presentation Box |
| Box / Package | Yes Oficial Presentation Box |
SPECIFIC FUNCTIONS |
|
| Display | Analog |
| Functions (List) | Day, 3 Hands |
| Movement | Quartz |
| Crown | Thread |
| W.R. | 10 Bar |
OTHER FEATURES |
|
| Case Material | Steel |
| Strap | Steel |
| Glass | Mineral |
| Dial Color | Black, Ip |
| Color Needles | Ip |
| Bracelet Color | Grey |
| Diameter without Crown | 42.70 mm |
| Thickness | 11.20 mm |






















