Maserati Potenza 42mm Blue Dial Automatic Silicone Strap Watch For Men - R8821108028
The Maserati R8821108028 Potenza Skeleton Automatic Watch is an elegant timepiece, featuring the signature Maserati logo and grey dial with skeleton movement.
This men’s watch is powered by an automatic movement and features a scratch resistant sapphire crystal, creating the perfect balance between style and durability.
The watch case is crafted from stainless steel for added strength and longevity. It comes with a durable silicone band for comfortable everyday wear.
| Diameter | 42 mm |
|---|---|
| Model Number | R8821108028 |
| EAN | 8033288879992 |
| Brand | Maserati |
| Gender | Men |
| Strap type | Silicone |
| Strap color | Blue |
| Band length | 14-22 cm |
| Clasp Type | Strap buckle |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Color of dial | Black, Blue |
| Glass | Mineral |
| Water resistance | 10 atm (bath/swimming) |
| Movement | Automatic |
Description















Description
The Maserati R8821108028 Potenza Skeleton Automatic Watch is an elegant timepiece, featuring the signature Maserati logo and grey dial with skeleton movement.
This men’s watch is powered by an automatic movement and features a scratch resistant sapphire crystal, creating the perfect balance between style and durability.
The watch case is crafted from stainless steel for added strength and longevity. It comes with a durable silicone band for comfortable everyday wear.
| Diameter | 42 mm |
|---|---|
| Model Number | R8821108028 |
| EAN | 8033288879992 |
| Brand | Maserati |
| Gender | Men |
| Strap type | Silicone |
| Strap color | Blue |
| Band length | 14-22 cm |
| Clasp Type | Strap buckle |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Color of dial | Black, Blue |
| Glass | Mineral |
| Water resistance | 10 atm (bath/swimming) |
| Movement | Automatic |
























