Longines La Grande Classique Quartz Gold Dial Two Tone Mesh Bracelet Watch for Women - L4.209.2.32.7
Longines La Grande Classique Quartz Gold Dial Two Tone Mesh Bracelet Watch for Women - L4.209.2.32.7
Expertly crafted with precision and elegance, the Longines La Grande Classique watch for women features a luxurious gold dial and a two-tone mesh bracelet. Achieve timeless style and reliable timekeeping with this quartz watch.
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Having its reference number start with L4.209 this watch features a 24mm case which holds a 13mm strap. It is powered by the quartz L209 movement. Ref. L4.209.2.32.7 has a case done in yellow gold pvd and a bracelet of which most links have undergone the same treatment. The dial is gold tone and features stick markers.
| Condition | New/Unworn |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 24mm |
| Case Thickness | 5mm |
| Case Material | PVD |
| Dial Color | Champagne |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | No |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Case Back | Solid |
| Band Material | Stainless Steel & PVD |
| Color/Finish | Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
- PVD (gold plated) case
- PVD and Steeld bracelet
- Gold Dial with Index hour markers.
- Reliable Swiss made Quartz Movement.
| BRAND | Longines |
| SERIES | La Grande Classique Quartz 24mm |
| MODEL NUMBER | L4.209.2.32.7 |
| SIZE | Ladies |
| CASE MATERIAL | PVD |
| DIAL COLOUR | Champagne |
| BRACELET/STRAP | Stainless Steel & PVD Polished |
| CLASP | Hidden Folding Clasp |
| MOVEMENT | Quartz |
| SCREW-DOWN CROWN | No |
| CRYSTAL | Scratch Resistant Sapphire |
| CASE BACK | Solid |
| WATER RESISTANCE | 30m/99ft. |
| DIAMETER | 24mm |
| CASE THICKNESS | 5mm |
Original: $720.90
-65%$720.90
$252.31











Description
Expertly crafted with precision and elegance, the Longines La Grande Classique watch for women features a luxurious gold dial and a two-tone mesh bracelet. Achieve timeless style and reliable timekeeping with this quartz watch.
The 'La Grande Classique de Longines' is exactly what its name promises: a classic wristwatch. Having its reference number start with L4.209 this watch features a 24mm case which holds a 13mm strap. It is powered by the quartz L209 movement. Ref. L4.209.2.32.7 has a case done in yellow gold pvd and a bracelet of which most links have undergone the same treatment. The dial is gold tone and features stick markers.
| Condition | New/Unworn |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 24mm |
| Case Thickness | 5mm |
| Case Material | PVD |
| Dial Color | Champagne |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | No |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Case Back | Solid |
| Band Material | Stainless Steel & PVD |
| Color/Finish | Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
- PVD (gold plated) case
- PVD and Steeld bracelet
- Gold Dial with Index hour markers.
- Reliable Swiss made Quartz Movement.
| BRAND | Longines |
| SERIES | La Grande Classique Quartz 24mm |
| MODEL NUMBER | L4.209.2.32.7 |
| SIZE | Ladies |
| CASE MATERIAL | PVD |
| DIAL COLOUR | Champagne |
| BRACELET/STRAP | Stainless Steel & PVD Polished |
| CLASP | Hidden Folding Clasp |
| MOVEMENT | Quartz |
| SCREW-DOWN CROWN | No |
| CRYSTAL | Scratch Resistant Sapphire |
| CASE BACK | Solid |
| WATER RESISTANCE | 30m/99ft. |
| DIAMETER | 24mm |
| CASE THICKNESS | 5mm |
























