Longines La Grande Classique De Longines Silver Dial Silver Mesh Bracelet Watch for Women - L4.209.4.72.6
Longines La Grande Classique De Longines Silver Dial Silver Mesh Bracelet Watch for Women - L4.209.4.72.6
Longines La Grande Classique De Longines 24 mm watch. Model reference: L4.209.4.72.6. Stainless steel case. Silver dial. Quartz movement. Stainless steel bracelet with triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism. This Longines watch comes in original packaging with set of documents and 5 years warranty. At Watches of Mayfair we offer new authentic watches at the best prices.
| Condition | New/Unworn |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 24mm |
| Case Thickness | 5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | No |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Case Back | Solid |
| Band Material | Stainless Steel |
| Color/Finish | Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Brand | Longines |
|---|---|
| Reference | L4.209.4.72.6 |
| Also known reference: | L4/209/4/72/6, L4-209-4-72-6, L4 209 4 72 6, L42094726 |
| Delivery Option/Shipment | Usually ships in 4-6 weeks |
| Condition | New (Original Box & Papers) |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case material | Steel |
| Case diameter (mm) | 24 mm |
| Case Shape | Round |
| Thickness (mm) | 4.30 mm |
| Waterproof | 30 meters / 3 ATM |
| Dial | Silver dial |
| Hands | Black hands |
| Movement | Quartz |
| Movement Calibre | L209 |
| Strap material | Stainless steel |
| Clasp (Buckle) | Folding Clasp |
| Buckle Material | Stainless steel |
Original: $720.90
-65%$720.90
$252.31

















Description
Longines La Grande Classique De Longines 24 mm watch. Model reference: L4.209.4.72.6. Stainless steel case. Silver dial. Quartz movement. Stainless steel bracelet with triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism. This Longines watch comes in original packaging with set of documents and 5 years warranty. At Watches of Mayfair we offer new authentic watches at the best prices.
| Condition | New/Unworn |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 24mm |
| Case Thickness | 5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | No |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Case Back | Solid |
| Band Material | Stainless Steel |
| Color/Finish | Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Brand | Longines |
|---|---|
| Reference | L4.209.4.72.6 |
| Also known reference: | L4/209/4/72/6, L4-209-4-72-6, L4 209 4 72 6, L42094726 |
| Delivery Option/Shipment | Usually ships in 4-6 weeks |
| Condition | New (Original Box & Papers) |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case material | Steel |
| Case diameter (mm) | 24 mm |
| Case Shape | Round |
| Thickness (mm) | 4.30 mm |
| Waterproof | 30 meters / 3 ATM |
| Dial | Silver dial |
| Hands | Black hands |
| Movement | Quartz |
| Movement Calibre | L209 |
| Strap material | Stainless steel |
| Clasp (Buckle) | Folding Clasp |
| Buckle Material | Stainless steel |
























