Just Cavalli Vita Pink Dial Silver Steel Strap Watch for Women - JC1L355M0015
Make a distinct style statement wearing this women's analog watch from the Vita collection by Just Cavalli. Enclosed in a 35.5 mm case, the pink round dial is secured by a mineral glass. It displays plain two hands. The stainless steel strap vaunts a silver hue that enhances the look of the watch. Besides, it is finished with a clasp that provides a secure fit on the wrist.
Product Information
Gender: Female
Brand: Just Cavalli
Model: Speranza
Operating Mechanism: Quartz
Warranty: 2 Years
Weight: 53 g
Case Structure
Case Color: Metallic Gray
Case Diameter: 22 x 36 mm
Case Thickness: 7 mm
Case Shape: Shaped
Case Material: Steel
Cash Register: Yes
Glass Properties: Mineral
Style: Classic Watches
Dial Structure
Dial Color: Pink
Dial Type: Analog
Dial Stone: None
Dial Illumination: None
Cord Structure
Strap Color: Metallic Gray
Strap Material: Steel
Cord Length: 43 cm
Strap Width: 10 x 7 mm
Features
Water Resistance: 3 ATM
Stopwatch: None
Calendar: None
Alarm: None
-65%
Description
Product Information
Gender: Female
Brand: Just Cavalli
Model: Speranza
Operating Mechanism: Quartz
Warranty: 2 Years
Weight: 53 g
Case Structure
Case Color: Metallic Gray
Case Diameter: 22 x 36 mm
Case Thickness: 7 mm
Case Shape: Shaped
Case Material: Steel
Cash Register: Yes
Glass Properties: Mineral
Style: Classic Watches
Dial Structure
Dial Color: Pink
Dial Type: Analog
Dial Stone: None
Dial Illumination: None
Cord Structure
Strap Color: Metallic Gray
Strap Material: Steel
Cord Length: 43 cm
Strap Width: 10 x 7 mm