Just Cavalli Cosenza Green Dial Gold Steel Strap Watch for Women - JC1L232M0035
  • Refined ladies' watch with double twisted bangle.
  • Precise quartz movement, shows hours and minutes.
  • The dial is protected by a scratch-resistant mineral glass.
  • Case size 22 x 35 mm, thickness 7.6 mm, weight 66.5 grams.
  • Waterproof up to a pressure of 3 bar.
  • Snake bracelet made of stainless steel, wraps around the wrist several times.
  • Your Just Cavalli watch will be delivered in a colorful original box.
Band Colour Gold
Band Material Stainless Steel
Band Width 5 Millimeters
Bezel Function Stationary
Bezel Material Stainless Steel
Brand Just Cavalli
Calendar Type No Calendar
Case Diameter 22 Millimeters
Case Material Stainless Steel
Case Thickness 8 Millimeters
Clasp Hidden Clasp
Dial Colour Green
Crystal Material Mineral Glass
Display Type Analog
Case Shape Round
Item Weight 14 g
Model Number JC1L232M0035
Part Number JC1L232M0035
Special Features Shock Resistant
Movement Quartz
Water Resistance Depth 30 Meters
Band size Womens Standard
Description