Citizen Mechanical Automatic Green Dial Green Rubber Strap Watch for Men - NJ0129-10X
Perfect for swimming, this watch has 10 bar water resistance and a comfortable stainless steel bracelet that creates a bold contrast against the black dial.
In conclusion, we can state that the CITIZEN models are watches of total and absolute value.
Product: Citizen NJ0129-10X Automatic Sports Watch 100m
Movement: Automatic (cal. 8210)
Case Material: Steel
Bracelet: Eraser
Dial Color: Green
Function: Date
Case dimensions: 43mm
Water Resistant: 100m
Calibre No:
8210
Case:
Stainless Steel
Band:
Synthetic Rubber Strap / Green
Glass:
Mineral Glass
Case Size:
43mm
Thickness:
12.4mm
Weight:
105g
Dial:
Green
Bezel:
Green
Water Resistant: 100M
Movement: Automatic
Main Features: Date Display Luminous Hands & Indices
-65%
Description
Case Material: Steel
Bracelet: Eraser
Dial Color: Green
Function: Date
Case dimensions: 43mm
Calibre No:
8210
Case:
Stainless Steel
Band:
Synthetic Rubber Strap / Green
Glass:
Mineral Glass
Case Size:
43mm
Thickness:
12.4mm