Breitling Transocean Day & Date 42mm Automatic Mens Watch - A4531012/BB69/435X/A2 0BA.1
Brand: Breitling
Family: Transocean
Reference: A4531012/BB69/435X/A20BA.1
Name: Transocean Day & Date Stainless Steel / Black / Calf / Pin
Movement: Breitling caliber B45
Hours, Minutes, Seconds | Date, Day | Chronometer
Produced: 2012
Limited: No
Case
Material: Stainless Steel
Glass: Sapphire
Back: Closed
Shape: Round
Diameter: 43.00 mm
Height: 12.80 mm
Lug Width: 22.00 mm
W/R: 100.00 m
Dial
Color: Black
Finish: Matte
Indexes: Stick / Dot
Hands: Stick
The Breitling Transocean Day & Date is inspired by the original 1958 Transocean. It features a classical round case in a contemporary 43mm, and an understated dial with windows for both day and date.
Stainless steel case with a black leather strap. Fixed stainless steel bezel. Black dial with luminous silver-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Date display at the 3 o'clock position. Day of the week display at the 12 o'clock position. Automatic movement with a 42 hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Solid case back. Case diameter: 43 mm. Case thickness: 12.8 mm. Round case shape. Band width: 22 mm / 20 mm. Deployment clasp. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, day, hour, minute, second. Luxury watch style. Watch label: Swiss Made. Item Variations: Breitling TransOcean Day Date Automatic Black Dial Black Leather Men's Watch A4531012
-65%
Description
Brand: Breitling
Family: Transocean
Produced: 2012
Limited: No
Case
Material: Stainless Steel
Glass: Sapphire
Back: Closed
Shape: Round
Diameter: 43.00 mm
Height: 12.80 mm
Lug Width: 22.00 mm
W/R: 100.00 m
Dial
Color: Black
Finish: Matte
Indexes: Stick / Dot
Hands: Stick
Breitling Transocean Day & Date 42mm Automatic Mens Watch - A4531012/BB69/435X/A2 0BA.1 | Bellezza Watches