Breitling Colt Automatic 44mm Black Dial Leather Strap Mens Watch - A1738811/BD44/435X
MODEL
Breitling Colt Mens Watch A1738811/BD44 435X
FUNCTIONS
FEATURES
SPECIFICATIONS
Brand - Breitling
Collection - Colt
Gender - Men's
Diameter - 44mm
Movement - Automatic
Water Resistance - 500m
Case Material - Stainless Steel
Glass - Sapphire Crystal
Clasp - Deployment
Origin - Switzerland
Breitling A1738811.BD44.435X description
Brand: Breitling
Family: Colt
Reference: A1738811.BD44.435X
Name: Colt 44 Automatic Volcano Black / Calf
Movement: Breitling caliber B17
Hours, Minutes, Seconds | Date
Produced: 2014
Limited: No
Case
Material: Stainless Steel
Bezel: Rotating, 0-60 (Dive)
Glass: Sapphire
Back: Closed
Shape: Round
Diameter: 44.00 mm
Height: 11.25 mm
Lug Width: 22.00 mm
W/R: 200.00 m
Dial
Nickname: Volcano
Color: Black
Finish: Guilloche
Indexes: Stick / Dot
Hands: Stick
-65%
Product image 14
Product image 15
Description
MODEL
FUNCTIONS
FEATURES
SPECIFICATIONS
Collection - Colt
Gender - Men's
Diameter - 44mm
Movement - Automatic
Water Resistance - 500m
Glass - Sapphire Crystal
Clasp - Deployment
Origin - Switzerland
Family: Colt
Reference: A1738811.BD44.435X
Hours, Minutes, Seconds | Date
Produced: 2014
Limited: No
Case
Material: Stainless Steel
Bezel: Rotating, 0-60 (Dive)
Glass: Sapphire
Back: Closed
Shape: Round
Diameter: 44.00 mm
Height: 11.25 mm
Lug Width: 22.00 mm
W/R: 200.00 m
Dial
Nickname: Volcano
Color: Black
Finish: Guilloche
Indexes: Stick / Dot
Hands: Stick
Breitling Colt Automatic 44mm Black Dial Leather Strap Mens Watch - A1738811/BD44/435X | Bellezza Watches