Breitling Chronomat 36 Mother of Pearl Dial Two Tone Steel Strap Watch for Women - U10380101A2U1
- Brushed & polished stainless steel case.
- Polished 18kt rose gold bezel & crown
- Natural mother of pearl dial.
- Polished rose gold hands with luminous fill.
- Applied polished rose gold index hour markers with luminous fill.
- 11 diamond hour markers.
- Fine printed minute/seconds & fractions of a seocnds track.
- Date window at 6 o'clock.
| Condition | New/Unworn |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 36mm |
| Case Thickness | 10.1mm |
| Case Material | Stainless Steel & Rose Gold |
| Dial Color | Mother of Pearl |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-in Crown | No |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Case Back | Solid |
| Band Material | Stainless Steel & Rose Gold |
| Color/Finish | Brushed & Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Lug Width | 18mm |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| COSC Certified | Yes |
Description
- 11 diamond hour markers.
- Date window at 6 o'clock.
| Condition | New/Unworn |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 36mm |
| Case Thickness | 10.1mm |
| Screw-in Crown | No |
| Case Back | Solid |
| Lug Width | 18mm |