Breitling Avenger Titanium Blackbird 44mm Automatic Mens Watch - V1731110BD74/109W
his watch features:
  • Solid matte Volcano black dial.
  • Screw-down crown with a non-slip grip.
  • Applied blacksteel index hour markers with aged colored luminous center fill.
  • Printed white minute/seconds tracks.
  • Matte grey steel hands with aged colored luminous fill.
  • Date window located at the 3 o'clock position.
Alternate model # V1731110|BD74|109W
Condition New/Unworn
Edition Special Edition
Case Shape Round
Case Dimensions 44mm
Case Thickness 12.70mm
Case Material Breitling Black Titanium
Dial Color Black
Crystal Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire
Bezel Uni-Directional Rotating
Screw-in Crown Yes
Water Resistance 200m/660ft
Case Back Solid
Band Material Fabric
Color/Finish Anthracite
Clasp Tang Buckle
Clasp Notes Black titanium
Lug Width 22mm
Movement Automatic - Chronometer
COSC Certified Yes
-65%
Description
his watch features:
Condition New/Unworn
Edition Special Edition
Case Shape Round
Case Dimensions 44mm
Case Thickness 12.70mm
Dial Color Black
Bezel Uni-Directional Rotating
Screw-in Crown Yes
Water Resistance 200m/660ft
Case Back Solid
Band Material Fabric
Color/Finish Anthracite
Clasp Tang Buckle
Clasp Notes Black titanium
Lug Width 22mm
COSC Certified Yes
Breitling Avenger Titanium Blackbird 44mm Automatic Mens Watch - V1731110BD74/109W | Bellezza Watches